21. 5. 2024

Ve dnech 15. až 17. května 2024 se třída 3.AB zúčastnila školní exkurze do Prahy. Pod vedením třídní učitelky Lenky Kozákové a v doprovodu učitele Pavla Škrabala si 26 žáků užilo bohatý program, který byl zaměřený na technické, sportovní, ekonomické i kulturní aspekty hlavního města.

První zastávkou bylo Letiště Václava Havla. Po důkladné bezpečnostní kontrole následovala dvouhodinová prohlídka, během níž nás bývalý pilot provedl historií letiště a provozem na všech třech terminálech. Žáci viděli vzlety a přistání letadel, nakládku a vykládku zavazadel, doplňování paliva a navštívili hangár, kde se seznámili s údržbou letadel.

Další den jsme navštívili Národní technické muzeum. Zde si žáci prohlédli nejen hlavní výstavní sál, ale i tematické expozice zaměřené na fotografování, astronomii, televizní studio, klavíry značky Petrof, důlní techniku a další.Technické památky jsme doplnili jízdou lanovkou na Petřín a výšlapem na Petřínskou rozhlednu, odkud byl nádherný výhled na Prahu.

Jedním z nejzajímavějších zážitků byla návštěva trezoru České národní banky. Expozice "Lidé a peníze" představila historii a vznik peněz, stará platidla i padělky. Největším lákadlem byla 136 kg zlatá mince v hodnotě 100 milionů korun. Zajímavostí byla také informace o čidlu pod sedmitunovými bezpečnostními dveřmi trezoru, které instaloval náš kolega učitel.

Nechyběla ani procházka historickou Prahou. Žáci navštívili Strahovský klášter, Loretu, Pražský hrad a sestoupili po Starých zámeckých schodech k Vltavě, kde prošli Kampu a Karlův most.

V rámci exkurze jsme také podpořili naše hokejisty na MS v Praze. Fandili jsme ve fanzóně a dokonce jsme přivítali naše bronzové medailisty z MS v parahokeji.

Exkurze do Prahy byla pro všechny zúčastněné nejen vzdělávacím, ale i nezapomenutelným zážitkem plným nových poznatků a dojmů.